SKLEROTERAPİ (Köpük Tedavisi)

Skleroterapi (Köpük Tedavisi); orta ve daha büyük çaplı variköz damarlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Telenjiektazik kılcal damarlara uygulanmaz. Damarın kapanmasına neden olan ilacın, köpürtülerek hacminin artırılması ve ince uçlu bir iğne ile damarın içerisine verilmesi esasına dayanır. Başarıyı artıran ve tekrar oluşumu belirgin azaltan faktör; işlemin görüntüleme klavuzluğunda (ultrasonografi ile gerçek zamanlı görüntüleme) yapılıyor olmasıdır. Direk enjeksiyon yöntemiyle değil de, görerek deneyimli bir girişimsel radyolog (hem işlem yapabilen, hem de görüntüleme cihazlarına hakim) tarafından yapılan tedavilerde başarı oranı oldukça yüksektir.

Daha çok retiküler ven denilen orta çaplı morumsu kırmızı damarlara uygulanan bir yöntem olmakla beraber, enjeksiyon yapılabilen her çapta ven için de uygulanabilir. Seanslar genelde 10-15 dk kadar sürer. Eğer skleroterapi ile tedavi edilecek hastada derin venöz yetmezlik yoksa gönül rahatlığı ile işlem yapılabilir. Ancak derin venöz yetmezliğin sonucu olarak oluşmuş retiküler venler iser; tek başına skleroterapi başarısız olur ve kısa sürede varisler tekrarederler. Bu nedenle önce Endovenöz Girişimsel Tedaviler (EVLA, RF vb.) ile derin venöz yetmezlik (Bakınız Varis Tedavisi) tedavi edilmeli, sonrasında belki de aynı seansta skleroterapi eklenerek KOMBİNE tedavi uygulanmalıdır.

İşlem neredeyse ağrısızdır ve sonrasında hasta günlük rutinine dönebilmektedir. İşlem sonrası 1-2 gün bandaj ve varis çorabı kullanmak gerekmektedir. Olası küçük morluklar ve kısa süreliyangı benzeri şikayetler dışında belirgin bir yan etkisi ve riski de bulunmamaktadır. Bu şikayetler de birkaç günde kaybolurlar.

Gebelik, organ yetmezliği, kalp damar hastalığı bulunanlar, alerjisi olanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlarda bu işlem uygulanmaz.