KILCAL VARİS TEDAVİSİ

Varis; bir toplardamar hastalığıdır ve toplardamarların genişlemesi ve kıvrımlı bir hal alması ile karakterizedir. Kapak yetmezliği sonrası gelişir ve üç tip varisten bahsedilebilir:

*Spider Venler/Telenjiektaziler (Kılcal varisler)

*Retiküler Venler

*Kalın/Geniş Varisler

Spider Ven veya diğer adıyla kılcal varisler; cilt üzerinde pembe kırmızımsı veya mavi renkte gözüken yüzeysel damar genişlemeleridir. Vücudun birçok noktasında olabilecek bu damar genişlemeleri en çok bacaklarda gözlenir. Bu lezyonlar tek tek bulunabileceği gibi, örümcek ağını andıran ağ benzeri yapıda da görülebilir. Genellikle yaş ile birlikte görülme sıklığı artar ve estetik/kozmetik sorun dışında genelde herhangi bir semptoma sebep olmazlar.

Genetik yatkınlık, kadın cinsiyet, gebelik, obesite, hormonal ve mesleki faktörler; kılcal varislerin oluşumundan sorumludurlar.

Kılcal varisler her ne kadar gözle görülse de; tanı aşamasında mutlaka “Radyoloji Uzmanı” Renkli Doppler Ultrasonografi ile “venöz haritalama” yapmalı, altta yatan neden veya nedenler ayrıntılı tespit edilmeli ve buna göre tedavi planlanmalıdır. Derin venöz yetmezliği olmayan hasta grubunda sadece yüzeyel kılcal varisler lazer ile tedavi edilebilir. Ancak altta yatan başka bir neden tespit edilmişse; önce bu ana neden tedavi edilmeli veya “kişiye özel kombine tedavi yöntemleri” uygulanmalıdır.

Kılcal varisler için temel tedavi yöntemi “Yüzeyel Laser Uygulamaları”dır. Genel olarak Endovenöz Laser ve/veya Skleroterapi bu hasta uygulanmaz. Yüzeyel tedavi ile kalınlığa ve yaygınlığa bağlı olmakla birlikte, % 90 düzeyinde iyileşme sağlanır ve görünür damar genişlemeleri kaybolurlar. Seans sayısı varislerin yaygınlık, yoğunluk ve sayılarına göre farklılık gösterebilir.

Farklı marka ve model lazer cihazları (Diod Laser, Nd YAG Laser, Alexandrite) ile kalem benzeri probların cilde teması ile gerçekleştirilir. Lezyona uygun marka ve model cihaz seçimi, hekimin tecrübe ve bilgi birikimi de başarıyı etkileyen faktörler arasındadır. İşlem az ağrılı olmakla birlikte gereklilik halinde soğuk uygulama ve anestezik kremler vb. ile işlem konforu desteklenir. Kısa bir uygulama seansı sonrası hastalar hemen işine/normal aktivitesine dönerler.

Genel olarak lazer uygulamasının, bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte; ciltte kızarıklık, kabuklanma veya yanma gibi geçici etkiler oluşabilmektedir. Ciltte yara izi kalmamaktadır ve kısa sürede yüz güldürücü sonuçlar alınmış olmaktadır.